Ohio State Girls High School Basketball Tournament (Participants)

All-Time Ohio State Girls High School Basketball Tournament Participants (source:www.ohsaa.org)
Ada – 1978 (1st)
Akron Archbishop Hoban – 1996, 1988 (1st), 1986
Akron Buchtel – 1987, 1986
Akron St. Vincent-St. Mary – 2014, 1995 (1st), 1993, 1980 (1st), 1979 (1st)
Albany Alexander – 2007
Anna – 2013 (1st), 2012 (2nd), 2011 (1st), 1982, 1981 (1st)
Antwerp – 1986, 1980
Arcadia – 1989
Arcanum – 1978, 1977
Archbold – 2002 (2nd), 1982
Arlington – 2012 (1st)
Ashland Mapleton – 1981
Avon Lake – 1994 (1st), 1993
Baltimore Liberty-Union – 1993 (1st)
Barberton – 2004, 1983 (2nd), 1979 (2nd)
Bascom Hopewell-Loudon – 1999 (1st), 1998 (2nd)
Beavercreek – 2003 (1st), 2001 (1st), 1996, 1995 (1st), 1994, 1991
Bedford St. Peter Chanel – 2007, 2001
Bellbrook – 2012, 1976 (2nd)
Bellefontaine – 1996
Bellville Clear Fork – 1988, 1985
Beloit West Branch – 2004 (1st), 1997
Berlin Hiland – 2013 (2nd), 2012 (2nd), 2010 (2nd), 2009 (2nd), 2008 (1st), 2006 (1st), 2005 (1st), 2004, 2000 (1st), 1999, 1997, 1990, 1989 (2nd)
Beverly Fort Frye – 2013
Bluffton – 2000 (2nd), 1999
Brookfield – 1991, 1990 (2nd)
Bucyrus Wynford – 2003
Byesville Meadowbrook – 1989 (1st), 1988 (2nd)
Caledonia River Valley – 1984
Cambridge – 2011

Campbell Memorial – 1977
Canal Winchester Harvest Preparatory – 2011 (1st), 2010 (1st)
Canfield – 2001 (2nd), 1992, 1991 (2nd)
Canton Central Catholic – 1981 (2nd)
Canton GlenOak – 1990, 1989 (1st), 1988 (2nd)
Canton McKinley – 2010 (1st), 2009, 1995, 1984 (2nd)
Carey – 2009
Casstown Miami East – 1999 (2nd), 1997
Castalia Margaretta – 2006, 1998, 1994, 1993
Celina – 1991 (1st), 1988
Chagrin Falls – 1998 (1st), 1997 (2nd), 1983 (2nd), 1982, 1979
Chillicothe Huntington – 2003 (2nd)
Chillicothe Southeastern – 1986 (2nd)
Chillicothe Unioto – 1995, 1989 (2nd), 1987 (2nd)
Cincinnati Archbishop McNicholas – 2001 (1st)
Cincinnati Finneytown – 1986
Cincinnati Forest Park – 1984 (1st)
Cincinnati Hughes – 1979
Cincinnati Madeira – 2002, 2000
Cincinnati Mother of Mercy – 1990 (2nd), 1989 (2nd), 1980 (2nd)
Cincinnati Mt. Notre Dame – 2009 (1st), 2008 (1st), 2007 (1st), 2006 (1st), 2005 (2nd), 2004 (1st), 1989
Cincinnati North College Hill – 2003
Cincinnati Oak Hills – 1986 (2nd), 1982
Cincinnati Princeton – 2014, 1987 (1st)
Cincinnati Seton – 1988, 1985
Cincinnati St. Ursula Academy – 2002 (2nd)
Cincinnati Sycamore – 1976
Cincinnati Wyoming – 2001, 1996 (1st)
Circleville Logan Elm – 1994
Cleveland Central Catholic – 2007 (1st)
Cleveland East Technical – 2002 (1st), 2001, 2000
Cleveland Villa Angela-St. Joseph – 2003 (2nd), 1999 (1st)
Clyde – 2013, 2011
Coldwater – 1992 (1st), 1990 (1st), 1988, 1985
Columbus Africentric Early College – 2014, 2013 (2nd), 2012 (1st), 2009 (1st), 2008 (2nd), 2007 (1st)
Columbus Beechcroft – 1992
Columbus Bishop Hartley – 2001, 2000 (1st), 1997, 1981, 1979 (2nd), 1978 (1st), 1976 (1st)
Columbus Bishop Watterson – 1987 (2nd), 1984, 1981, 1978, 1976 (2nd)
Columbus Brookhaven – 2003, 1996 (1st)
Columbus Eastmoor Academy – 2007, 2005 (2nd)
Columbus Mifflin – 2008, 2002 (2nd)
Columbus Northland – 1982 (1st)
Columbus South – 1986 (1st)
Columbus Walnut Ridge – 1977 (2nd)
Convoy Crestview – 2009, 2008, 1985, 1976
Copley – 2006
Cuyahoga Falls – 1991
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit – 2010, 2005 (1st)
Danville – 1996, 1995, 1994, 1993, 1992
Dayton Carroll – 2011 (2nd)
Dayton Chaminade Julienne – 2013, 2005 (1st), 2004 (2nd), 2003 (1st), 2001 (2nd), 1999 (1st), 1998 (2nd)
Dayton Dunbar – 1991 (1st)
Dayton Patterson – 1981
Defiance Ayersville – 1992
Delphos Jefferson – 2011
Delphos St. John’s – 2007 (2nd), 2002 (1st), 2000, 1987 (1st), 1984, 1983, 1980 (1st), 1979 (1st), 1978, 1977 (1st)
Dover – 1998 (2nd)
Doylestown Chippewa – 1994 (2nd)
Dresden Tri-Valley – 2005, 1999, 1990, 1985 (2nd)
Dublin Coffman – 2014
Duncan Falls Philo – 2000
East Canton – 2006 (2nd), 1995 (2nd)
East Cleveland Shaw – 1988, 1985, 1982 (2nd), 1981 (2nd), 1980
Eastlake North – 1994, 1993
Edgerton – 1981
Elida – 1997 (1st), 1995 (2nd), 1990 (2nd)
Elyria – 1979
Elyria Catholic – 2011
Findlay – 2007
Findlay Liberty-Benton – 2012, 2010 (1st), 2009
Fort Loramie – 2014, 2013 (1st), 2011 (2nd), 2010, 2006, 1997 (2nd), 1991, 1979
Fort Recovery – 2011, 1991 (1st), 1990 (1st)
Frankfort Adena – 1994 (1st), 1976 (1st)
Garfield Heights Trinity – 1996 (1st), 1995, 1994 (1st), 1992, 1990 (1st), 1989
Granville – 1994
Hamilton Badin – 2004 (2nd), 2000 (2nd), 1998 (1st)
Hamler Patrick Henry – 2006, 2005 (2nd), 2001
Heath – 1992, 1991 (1st), 1990, 1984
Holgate – 2014, 2003 (2nd), 2001 (2nd), 1979 (2nd)
Hubbard – 1982
Hudson – 2003 (2nd)
Huron – 1983 (1st)
Ironton – 2010, 2005, 1980
Jackson Center – 2001 (1st), 1995 (1st)
Kalida – 1997 (1st), 1989 (1st), 1988 (1st)
Kettering Archbishop Alter – 2014, 2010 (2nd), 2009, 2008 (1st), 2002
Kettering Fairmont – 2013 (1st), 2012 (2nd), 2011 (2nd), 2010
Lafayette Allen East – 1995
Lakewood – 1995 (2nd)
Lancaster – 2002
Lancaster Fairfield Union – 1999
Lancaster Fisher Catholic – 1977, 1976
Leavittsburg LaBrae – 1987
Lewis Center Olentangy Orange – 2013
Lexington – 2003
Lima Bath – 2012, 2008, 2002, 1999 (2nd), 1996 (2nd), 1987 (1st)
Lima Senior – 1989
Lisbon David Anderson – 1989
Logan – 1992 (2nd), 1991
Loudonville – 1992 (2nd)
Mansfield Senior – 2003
Mansfield St. Peter’s – 2012, 2005, 2004 (2nd), 2003, 2002, 1988, 1987, 1984, 1983 (2nd), 1980 (1st), 1979, 1977 (2nd)
Maria Stein Marion Local – 2003 (1st), 2000 (2nd)
Marion Pleasant – 1998
Mason – 2000 (1st), 1999 (2nd), 1997 (2nd)
McDonald – 1991 (2nd)
McGuffey Upper Scioto Valley – 1994 (1st), 1993 (1st)
Mentor – 1977
Mentor Lake Catholic – 2006 (2nd), 2005, 1984
Middletown – 1978 (2nd)
Middletown Bishop Fenwick – 1990 (2nd), 1983
Middletown Madison Senior – 2010 (2nd)
Milford – 1993
Miller City – 2004
Millersburg West Holmes – 2014, 2013 (2nd), 2012 (2nd), 1995, 1993 (2nd), 1986 (1st), 1985 (1st), 1984 (1st)
Minster – 2010, 2004 (1st), 1998 (1st)
Morrow Little Miami – 2006
Mt. Blanchard Riverdale – 2008
Navarre Fairless – 1980, 1978
New Albany – 2003
New Knoxville – 2007 (2nd)
New Lexington – 1985 (2nd)
New Madison Tri-Village – 2012
New Riegel – 2008, 1997
New Washington Buckeye Central – 1992 (2nd), 1990, 1986, 1985 (1st), 1982 (2nd)
Newark Catholic – 1987, 1984 (1st)
North Bend Taylor – 1979
North Canton Hoover – 2014, 2002 (1st)
North Robinson Colonel Crawford – 2000, 1999
Norton – 1986, 1980
Oak Hill – 2011 (2nd), 2009 (2nd), 2004 (2nd)
Old Washington Buckeye Trail – 1981 (2nd), 1980 (2nd), 1979 (1st), 1978 (2nd)
Oregon Cardinal Stritch – 1976
Orrville – 2013, 1993, 1984 (2nd)
Ottoville – 2013, 2007, 2005 (2nd), 1996, 1993
Parma Heights Holy Name – 2000, 1989
Pataskala Watkins Memorial – 1989 (2nd)
Peebles – 1998 (2nd)
Pemberville Eastwood – 2001, 1977 (2nd)
Pickerington Central – 2006, 2000 (2nd), 1999 (1st), 1998 (1st), 1997, 1995, 1994 (2nd), 1993 (1st), 1992 (1st), 1990 (1st), 1985 (1st)
Pickerington North – 2011, 2007
Plain City Jonathan Alder – 2006 (1st), 2004
Poland Seminary – 2000, 1998
Portsmouth Clay – 1980
Proctorville Fairland – 2014
Reading – 1983, 1982 (2nd), 1981
Reedsville Eastern – 2014, 2013
Reynoldsburg – 2012, 2010
Richwood North Union – 1990
Rocky River Lutheran West – 1976 (2nd)
Rocky River Magnificat – 2002, 1997, 1996, 1991 (2nd), 1990
Salem – 2004, 1994
Sandusky Perkins – 2007
Sardinia Eastern – 2002, 2001 (2nd), 2000
Shadyside – 2011, 2003, 2002 (2nd)
Shaker Heights Hathaway Brown – 2013 (1st), 2012 (1st), 2011 (1st), 2010 (1st), 2009 (1st), 2008 (2nd), 2007 (2nd)
Shelby – 1992 (2nd), 1983 (1st)
Sherwood Fairview – 1995 (2nd), 1993 (2nd), 1991 (2nd), 1989 (1st)
Smithville – 2014, 2012, 2010, 2004, 1978
Solon – 2006 (2nd)
South Charleston Southeastern – 2002, 1999 (2nd), 1996 (1st), 1989, 1988 (2nd)
South Euclid Regina – 2009 (1st), 2008, 2005 (1st), 2003 (1st), 2002 (1st), 2001 (1st), 2000 (1st)
Springboro – 1978 (2nd)
Springfield Kenton Ridge – 1995, 1991
Springfield North – 1977 (1st)
Springfield Northwestern – 1977
St. Bernard Roger Bacon – 1995 (1st), 1994 (2nd)
Stow-Munroe Falls – 2007 (2nd)
Struthers – 1978 (1st), 1976
Sugarcreek Garaway – 2008 (2nd), 2006, 1996, 1994 (2nd)
Swanton – 1989
Sylvania Northview – 2005, 2004, 1978
Tallmadge – 1999
Thornville Sheridan – 2004, 1988
Tipp City Bethel – 1986 (1st), 1985 (2nd)
Tipp City Tippecanoe – 1987, 1986 (2nd)
Toledo Central Catholic – 2008, 2001, 1999, 1998, 1987, 1977
Toledo Libbey – 1981 (1st)
Toledo Notre Dame Academy – 2014, 2013, 2012
Toledo Rogers – 2014
Toledo Start – 2011, 2009 (2nd)
Toledo Waite – 2010 (2nd)
Toledo Woodward – 1976 (1st)
Twinsburg – 2013 (2nd), 2012 (1st), 2011 (1st)
Uhrichsville Claymont – 1981 (1st)
Upper Arlington – 1988 (1st)
Upper Sandusky – 1996 (2nd), 1991, 1982
Urbana – 1993 (1st), 1992 (1st), 1990
Utica – 1997, 1988 (2nd)
Vandalia Butler – 1992
Versailles – 2014, 2009, 2008 (1st), 2007, 1998, 1992
Vienna Mathews – 1988 (1st)
Vincent Warren – 1997 (2nd)
Wadsworth – 2006, 1999, 1998, 1997 (1st)
Wapakoneta – 2009 (2nd)
Warren Champion – 1976
Warsaw River View – 2009, 2007 (1st), 2006 (1st), 1983, 1982 (1st), 1977 (1st)
Washington C.H. Miami Trace – 2010
Wauseon – 1998, 1997 (1st)
Waynesville – 2005
Wellsville – 1987 (2nd)
West Chester Lakota West – 2009, 2008 (2nd)
West Lafayette Ridgewood – 1980 (2nd)
West Unity Hilltop – 1994
Westlake – 1983
Wooster – 1996 (2nd), 1993 (2nd)
Worthington Christian – 2001
Xenia – 1983
Xenia Christian – 2005
Youngstown Boardman – 2008, 2005
Youngstown Ursuline – 2006 (2nd), 2004 (1st)
Zanesville Bishop Rosecrans – 2014, 1998, 1996 (2nd), 1993 (2nd), 1992 (1st), 1991, 1988, 1985, 1984 (2nd), 1983 (1st), 1982 (1st)
Zanesville Maysville – 1996

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *